
15 jún Expedícia pre výhercu našej súťaže: Čo čaká na dobrovoľníkov počas výskumu Earthwatch?
Milí priatelia Planetlover,
v druhom blogu vás zavediem bližšie k vede a výskumu v oblasti ochrany životného prostredia. Naše občianske združenie sa venuje eko prednáškam na stredných školách, ktorých hlavným cieľom je upozorniť študentov na našu súťaž. Tú by som vám rada priblížila.
Na prednáškach vyzývame študentov, aby prišli s nápadom, ako znížiť uhlíkovú stopu ich školy alebo danej komunity. Projekt si realizujú sami, resp. s pomocou učiteľa alebo inej pridelenej zodpovednej osoby zastupujúcej školu. Akú formu znižovania si zvolia nechávame na nich, nakoľko uhlíkovú stopu tvorí každý človek na zemi.
Minulý rok sme vyhlásili prvé kolo súťaže, pričom na jeseň sme vybrali 3 projekty, ktoré postúpili ďalej. Výber sa uskutočnil s pomocou poroty v zložení Prof. Pavol Alexy, Martin Hojsík, Klaudia Bednárová a jedna anonymná eko organizácia, ktorá si neželá byť menovaná :). V tejto fáze by mal študent svoj projekt fyzicky uskutočňovať a všetko evidovať aj elektronicky, teda na konci procesu odovzdá komplet návod na realizáciu. Našimi podmienkami totiž sú:
- Realizovateľnosť – musí byť ľahko uskutočniteľný svojpomocne
- Replikovanosť – aplikovateľný na akejkoľvek inej škole
- Relevantnosť – má reálny dopad na zlepšenie životného prostredia
Spomenula som, že do druhého kola postúpili 3 projekty a tie aj so súťažnými videami nájdete na našom IG aj FB v uloženej sekcii „súťaž“. Ako pri každej inej súťaži je na mieste otázka – čo môže študent získať? No my sme sa rozhodli vybrať nemateriálnu cenu – víťaz pocestuje na expedíciu s organizáciou Earthwatch! Na niekoľko dní sa stane súčasťou vedeckého tímu, ktorý (dovolím si tvrdiť) posunie ďalej každého jedného človeka. Veríme, že zážitok tohto typu si každý bude pamätať ešte veľa rokov po jeho absolvovaní.
Earthwatch je medzinárodná nezisková organizácia, ktorá takmer 50 rokov poskytuje dobrovoľníkom príležitosť vykonávať skutočný výskum spolu s poprednými vedcami. Spájajú ľudí s odborníkmi z celého sveta, aby vykonávali environmentálny výskum a poskytujú im vedomosti, ktoré potrebujú na ochranu planéty. Ročne ide o približne 40 výskumov po celom svete. Je na výhercovi, aký smer si zvolí. Môže riešiť otepľovanie, tučniakov, manty, slony, znečistenie vody alebo vzduchu, úhyn koralov a mnoho iného. Každý jeden výskum má obrovský význam. Veríme, že študent, ktorý túto expedíciu zažije, nás v budúcnosti pozitívne prekvapí. Je úplne jedno, či bude vedcom, lekárom, právnikom, športovcom, alebo napríklad aj influencerom. Sme presvedčení, že túto skúsenosť pretaví do svojej neskoršej práce, čím pozitívne ovplyvní našu spoločnosť, a teda planétu ako takú.
Je úžasné, že v Eartwatch prišli s nápadom foundraisovať peniaze cez turizmus. Zakúpite si expedíciu, musíte sa sami dostaviť na miesto konania a približne 5 až 12 dní pracovať ako dobrovoľník so stálou skupinou vedcov. Veľa ľudí nerozumie konceptu, že platíte za expedíciu a ešte musíte pracovať. Dobrovoľníctvo ako také je širokou témou, ktorej by som chcela v budúcnosti venovať samostatný blog, no niečo málo vám priblížim už teraz. Výskumy prebiehajú vo voľnej prírode, na najrozmanitejších miestach sveta. Zväčša nie na hlavných turistických ťahoch, práve naopak, úplne mimo nich. Niektoré sú fyzicky dosť náročné, iné menej.
Najčastejšími obavami dobrovoľníkov je stres z vlastnej neodbornosti a jazyková bariéra. Čo sa týka odbornosti, každý program je vyskladaný tak, aby prácu zvládol aj laik. V prvý deň vás zaškolia vedci z výskumného tímu a s každým členom expedície si prejdú každú úlohu. Keď som takýto program absolvovala ja, mala som mierny stres, aby som kvôli jazyku dostatočne porozumela zadaniu a následne posunula správny údaj, ale stres bol zbytočný, systém majú nastavený naozaj pre každého. Netreba sa báť, pri každom úkone, ktorý sa vykonáva prvý krát, je prítomná zodpovedná osoba, čo bol v mojom prípade morský biológ, ktorý dohliadal, aby sa dáta uchovali správne. Celkovo platí, že vedci na týchto misiách sú mimoriadne trpezliví a ochotní vysvetľovať. Veľakrát sú súčasťou vedeckej skupiny študenti, ktorí píšu dizertačky či doktorantské práce, čo je obzvlášť zaujímavé, lebo vidíte ďalšie drobné prebiehajúce výskumy popri tom hlavnom.
Čo sa jazyka týka, samozrejme, istá úroveň angličtiny je nevyhnutná, keďže ide o dorozumievací jazyk na každej expedícii Eartwatch bez ohľadu na to, kde výskum prebieha. Mysleli sme aj na túto stránku našej ceny, preto sme sa rozhodli výhercovi zabezpečiť prípravu aj v tomto smere. Ak bude mať chuť, môže absolvovať niekoľko hodín angličtiny v škole The Bridge, ktorá ho jazykovo pripraví na danú tému, daný výskum. Takže skutočne sa nie je čoho obávať :).
Takéto expedície nie sú vôbec lacná záležitosť, no aj napriek vyšším cenám organizácia týmito príspevkami nevykryje ani polovicu nákladov na pokrytie výskumov. Sme šťastní, že aj napriek korona kríze máme našetrené zdroje na zaplatenie poplatku aj na letenku pre víťaza. Podporíme úžasný projekt a veríme, že niekomu možno zmeníme budúcnosť. Pre predstavu, pri jednej osobe hovoríme o náklade od 3000 € vyššie… Sú to obrovské peniaze, ale skutočne sme presvedčení, že je to rozumná investícia do budúcností nás všetkých. Pôvodne sme chceli víťaza vyhlásiť 22. apríla pri príležitosti dňa Zeme. Žiaľ, kvôli zavretým školám študenti v príprave projektov, ktoré prebiehajú na ich pôde, nemohli pokračovať. A tak posúvame termín až na november. Napriek tomu sa tešíme, že už tento rok budeme vedieť, kto pôjde na výskum cez PlanetLover ako prvý. Lebo naše deti sú super šikovné. A my im chceme dať príležitosť rozvíjať svoju šikovnosť globálne.
Brian Rosborough – výňatok zo správy z roku 1981 „Earthwatch: Prvých 10 rokov“:
„Earthwatch sa zrodil z pocitu vzrušenia z prieskumu. Sme výskumný zbor pracujúci na hranici poznania. Hľadanie vedomostí však nie je len dobrodružstvo. Je to potreba – osobná aj spoločenská. Potrebujeme vedieť, odkiaľ sme prišli, prečo sme tu a kam smerujeme. Earthwatch je svedectvom toho, čo môžu ľudia – vedci a nevedci – urobiť, keď sa stretnú v mene terénneho výskumu a ochrany životného prostredia.“
Vedci a dobrovoľníci zo skupiny Earthwatch pomohli zmeniť environmentálne politiky, dosiahnuť kritické ciele ochrany a priniesť priekopnícke zistenia.
S úctou,
ZDROJ: https://earthwatch.org/about/history
autor ilustrácie: Jana Vanroyen – www.miligram.eu
No Comments