8.5.2024 - 12.5.2024

Ak máš chuť dozvedieť sa viac o morskom ekosystéme, pridaj sa k nám na vzdelávaciu cestu do chorvátskej organizácie Blue World!
Lošinj Marine Education Centre (LMEC) vo Veli Lošinj je jedinečným miestom, 

kde môžu študenti objaviť zaujímavosti o morskom prostredí s osobitným dôrazom na delfíny skákavé. Jadranský projekt delfínov je dlhodobým výskumom delfínov v súostroví Cres a Lošinj (výskum prebieha viac ako 30 rokov).  Súčaťou je aj nové vzdelávacie 

záchranné centrum pre korytnačky (TRC) v Sunčana uvala v Mali Lošinj, kde môžu účastníci vidieť a naučiť sa, ako je možné zachrániť a zotaviť zranené morské korytnačky pred ich vypustením späť do mora. V oboch vzdelávacích centrách sa nachádzajú edukačné interaktívne výstavy.

Planet Lover Ocean Education

5 – dňový intenzívny vzdelávací program Planet Lover Ocean Education bol vytvorený na mieru pre našich študentov vďaka ochote a dlhšej spolupráci s Blue World Institute. Ide o jedinečný a integrovaný vzdelávací proces. Metódy používané na workshopoch zahŕňajú diskusiu, ústne prezentácie, demonštrácie ako aj priame pozorovanie. Celý program prebieha v angličtine. Ak niekto nebude rozumieť, pomôžeme, pretlmočíme 🙂 .Hlavným cieľom našich workshopov je podporiť rozvoj povedomia a postoja k prírode, ako aj zvýšiť záujem o prírodné vedy. Je až neuveriteľné ako je v niektorých procesoch podobný morský ekosystém tomu lesnému – suchozemskému.

Čo zažijeme

Čo zažijeme a v čom sa budeme spoločne vzdelávať (teoreticky aj prakticky:)
Identifikácia delfínov – workshop o biológii, ekológii, správaní a výskume delfínov určený pre študentov rôzneho veku. Hlavnou témou workshopu je naučiť študentov, ako možno delfíny identifikovať pomocou vedeckej metódy fotoidentifikácie. Koná sa v LMEC.

Chránené morské oblasti – diskusný workshop o ochrane prírody a ochrany životného prostredia s hlavným zameraním na chránené morské oblasti.

Svet morských korytnačiek – workshop o biológii, ekológii a výskume morských korytnačiek. Prostredníctvom tohto workshopu zistíte, ako identifikovať druhy morských korytnačiek, čo a ako morské korytnačky jedia, ich životný cyklus, hrozby, ochranu. Tento workshop sa môže konať v Turtle Rescue Center (TRC) v Mali Lošinj alebo v LMEC s organizovanou návštevou TRC.

Program

1. deň
– odchod zo Slovenska spoločnou dopravou (odchod v ranných hodinách),
presun na miesto pobytu
– vo večerných hodinách príchod do Veli Lošinj
2. deň
Location – LMEC, Veli Lošinj
9:00 – 9:30 – Uvítanie v námornom vzdelávacom centre Lošinj s úvodom do BWI 
9:30 – 10:00 – prednáška o projekte Adriatic Dolphin Project
10:15 – 13:00 – Metódy výskumu delfínov – workshop (s dvoma 10 minútovými prestávkami)
Každý si vyskúša v praxi 3 aktivity, vďaka ktorým sa naučí mnoho nového. Zároveň si vyskúša prácu morských biológov – vedcov, ktorý sa venujú dlhé roky výskumu vrámci organizácie Blue World Institute.
3. deň
9:00-13:00 – Výlet za pozorovaním delfínov – hľadanie delfínov 
4. deň
Location – Veli Lošinj, LMEC & Mali Lošinj, Sunčana uvala, TRC 
9:00-10.30 – výstup na kopec Sv. Ivana
11:00- 12.00 – Prednáška a workshop o morských korytnačkách
Doprava do Mali Lošinj (20 min)
12.30 – 13.30 – Návšteva Centra záchrany korytnačiek
Doprava späť do Veli Lošinja (20 min)
5. deň 
– odchod z Chorvátska spoločnou dopravou (odchod v ranných hodinách), presun domov
– vo večerných hodinách príchod na Slovensko

Veli Lošinj

Počas vzdelávacieho pobytu bude určite priestor aj na úžasné prechádzky po krásnej prímorskej dedine (majú vybudovaný niekoľko desiatok km dlhý chodník popri mori:), pre otužilcov bude stále aktuálne aj kúpanie v mori.
Zmena programu vyhradená, nakoľko aktivity vonku v teréne sú viazané na počasie. 

 
Pripojte sa k nám v našom úsilí o ochranu a zachovanie našej krásnej planéty pre budúce generácie.  Týmto interaktívnym edukačným workshopom OCEAN EDUCATION podporíte prebiehajúci výskum v Jadranskom mori (Blue World Institute), ako aj šírenie EKO vzdelávania na stredných školách na Slovensku (Planet Lover). 
 
Po absolvovaní workshopov získavate 2 certifikáty, ktoré poslúžia ako potvrdenie získaných znalostí. Certifikáty si môžete uviesť vo svojom životopise ako súčasť kariérneho rozvoja, prípadne dobrovoľníctva v oblasti ochrany životného prostredia a udržateľného rozvoja.

Absolvovaním tejto interaktívnej edukačnej cesty zároveň urobíš hneď 2 x dobrý skutok = podporíš finančne činnosť Blue World Institute ako aj EKOvzdelávanie na stredných školách na celom Slovensku!

Cena

Cena programu Planet Lover Ocean Education: 769 €
V cene je zahrnuté: ubytovanie, plná penzia na mieste, doprava zo Slovenska na miesto a späť, všetky vzdelávacie aktivity vrátane samotného pozorovania delfínov, zodpovedná sprievodná osoba – lektor, nadštandardné poistenie, nakoľko sa pôjde do terénu. 
Po prihlásení sa na tento vzdelávací pobyt je nevyhnutné do 7 dní zaplatiť zálohu 50% z celkovej ceny.

Tento program vznikol vďaka dlhšej spolupráci s Blue World Institute. Vzdelávací kurz je limitovaný počtom osôb. Tento program nie je bežne dostupný, čiže takúto formu vzdelávania len tak ľahko nezažijete 🙂

Ubytovanie sa nachádza v habsburskom zámku z 19.storočia, ktorý je obklopený nádherným lesoparkom. Ubytovanie bude zabezpečené v dvojlôžkových 3* izbách s plnou penziou.

Pre prihlásenie nás kontaktujte:
info@planetlover.org

alebo zavolaj na:
0905 986 962