Planéta leží na JIS-ke.

Korona je trailer toho, čo nás čaká.

Milí priatelia PlanetLover, toto občianske združenie som založila, aby som dala možnosť šikovným študentom zažiť veci, ktoré ich posunú v živote ďalej. Verím, že vďaka tejto skúsenosti budú veľmi pozitívnym prínosom pre blízku budúcnosť našej spoločnosti. Niektoré témy, ktorým sa venujeme, si pýtajú väčší priestor ako len post na sociálnych sieťach.

Tento fakt v kombinácii so súčasnou situáciou ma priviedli k prvému blogu. Pri príležitosti Dňa Zeme sme chceli na prednáške vyhlásiť výhercu našej súťaže, ktorý bude súčasťou výskumu. Žiaľ, podobne ako mnohé iné udalosti, ani tá naša sa neudeje a budem sa jej špeciálne venovať nabudúce.
Moje meno je Saša. Milujem zvieratá a prírodu, najmä hory. Blogy budem písať ako úvahy k témam, s ktorými v rámci našich prednášok pracujeme. Hoci nie som vedec, ekológ, lekár či politik, snažím sa racionálne myslieť a nad faktami, ku ktorým sa dostávam, skutočne premýšľam. V aktuálnych dňoch, ako inak, uvažujem aj o korone.
Pandémia je strašidelná vec pre mnohých ľudí. Viac ako ochorenia sa boja neistoty. Väčšina preferuje bezpečie a komfortnú zónu, v ktorej vedia, čo bude zajtra, pozajtra a všetko si naplánujú. Jediné čo však dnes vieme je, že nevieme čo, ako a hlavne KEDY bude.

Podobne ako u mnohých ľudí je aj môj príjem viazaný na kamenné prevádzky, a teda sa rovná aktuálne nule. Navyše, veľkú časť úspor som minulý rok venovala práve tomuto občianskemu združeniu. Paradoxom však je, že si vzniknutú situáciu užívam na 100 % a vnímam ju prevažne pozitívne. Užívam si syna, u ktorého dokážem sledovať veci, ktoré by som inokedy nemala šancu zažiť, a to s ním netrávim málo času ani inokedy. Ďalej mám čas na sebarozvoj. Mám tiež čas variť a piecť. Ale najmä si užívam pocit, že naša planéta začala dýchať podľa „WimaHofa“, teda dýcha na plný plyn. Tak prejdem k veci.

Prvý blog by som chcela venovať úvahe o paralele medzi klimatickou krízou a koronavírusom. Nebudem sa rozpisovať o tom, ako a o koľko počas pandémie kleslo CO2, resp. NO2, alebo o tom, ako sa zvieratá objavujú na rôznych miestach v tisíckach. Chcela by som uviesť pár faktov, ktoré ma zaujali a v médiách sa o nich príliš nehovorí, lebo sa asi nezdajú byť také kritické ako práve prebiehajúci vírus. Ale je to naozaj tak?

Medzi klimatickou krízou (KK) a koronou možno badať podobné symptómy, jedným z nich je respiračný problém. Rýchlosť šírenia súčasného vírusu je hrozivá, no na respiračné ochorenia v dôsledku znečistenia ovzdušia zomierajú ročne cca 4 milióny ľudí, čo je približne 11 tisíc ľudí denne! Žiaľ, čísla a úmrtnosť sú oveľa hrozivejšie ako pri spomínanej korone, aj keď je pravda, že v priebehu pár dní sa nemocnice nezaplnia pacientmi so zdravotnými problémami v dôsledku KK…

Vďaka extrémnym teplotám a suchu sa radikálne zvyšuje počet aero-alergénov, ktoré môžu vyvolať astmu. Tá dnes postihuje asi 300 miliónov ľudí. Hypoteticky, korona bude celosvetovo do dvoch-troch rokov pod kontrolou. Bohužiaľ, toto ani zďaleka nemožno povedať o KK, ktorej následky budú oveľa hrozivejšie ako tie z vírusu. Už dnes klimatická zmena ohrozuje základné zložky dobrého zdravia – čistý vzduch, bezpečnú pitnú vodu, výživné zásoby potravín a bezpečné prístrešie – a má potenciál podkopávať desaťročia pokroku v oblasti globálneho zdravia. V období od roku 2030 do roku 2050 sa očakáva, že zmena klímy spôsobí ročne približne 250 000 ďalších úmrtí, a to iba z dôvodu podvýživy, malárie, hnačky a tepelného stresu. Takto by sa dalo pokračovať a menovať mnoho iných dopadov zmeny klímy na naše zdravie.

Ďalším spoločným znakom týchto dvoch problémov je to, že ich treba riešiť globálne. URGENTNE. Teda je nevyhnutná spoluúčasť, spolupráca, odvaha a VÝBER. Spoločný výber, ako postupovať ďalej. Predstavme si, že by krajiny po sebe začali opakovať pri riešení KK. Aplikovali by metódy zo štátov s dobrým výsledkom tak, ako to robia v prípade korony. Inšpirovali by sa overenými cestami, ktoré fungujú napríklad aj pri prejdení na zelenú ekonomiku. Lebo pokračovať po starom by bola cesta do pekla. A to doslova. Príde iná pandémia, väčšia, možno v podobe sucha, povodne, nedostatku potravín.

Predstavme si symbolicky, že naša planéta je človek, ktorý sa zotavuje na JIS-ke po srdcovom infarkte. (Mimochodom, ischemická choroba srdca sa stala najčastejšou príčinou smrti vo svete, ročne na ňu zomrie asi 9 mil. ľudí.) Čo mu odporučí lekár? Že má fungovať ako predtým, alebo že má spomaliť, zlepšiť stravu, hýbať sa, teda zmeniť životný štýl? Vidíme tam nejakú paralelu s našou planétou? Pri korone sme museli podstúpiť veľké obmedzenia, aby sme ochránili naše zdravie. Rovnako ako by sme mali urobiť zásadné opatrenia v bežnom živote, aby sme si mohli v pokoji užívať svoje dni naďalej.

Vedci na tento problém upozorňujú desiatky rokov a nikto nerobí tak radikálne kroky ako napríklad pri korone. A povedzme si rovno, bolo by ťažké zavrieť ľudí doma s odôvodnením, že planéta musí rehabilitovať… Oveľa efektívnejšie by bolo z hľadiska krajín investovať zdroje do zelených techník. A argumenty, akými to skúšajú, že teraz na to nie sú peniaze, sú trochu scestné. Pretože ako uvádza WHO, priame škody na zdraví sa odhadujú do roku 2030 na 2 až 4 miliardy USD ročne. (zdroj: WHO). Tak čo je veľa peňazí?

Krajiny by mali preferovať zelenú ekonomiku. Viac o návrhoch na riešenia nájdete napríklad u Martina Hojsíka, ktorý sa venuje ochrane životného prostredia celý život. Dnes nás, chvalabohu, veľmi úspešne zastupuje v Európskom parlamente. V apríli 2020 spustil petíciu za Zelenú obnovu ako spoločnú reakciu na klimatickú núdzu a záchranu ekonomiky a priemyslu po pandémii koronavírusu COVID-19.

(zdroj: wikipedia)

Nie je to len o HDP. Je zaujímavé, ako táto deštrukcia odsúva nevyhnutné rozbehnuté inovácie v oblasti zelených riešení. V prípade korony, väčšina krajín počúva vedcov, ich riešenia, ich výpočty. Prečo to tak nefunguje aj v prípade klímy? 99% vedcov sa zhoduje na tom, že jej stav je kritický. Je nám naozaj pár ekonomicky úspešných rokov prednejších ako zdravie? Teraz to možno vidieť v priamom prenose, berme túto pandémiu ako vzorku, povedzme ako „trailer“ toho, čo nás čaká.

Spolu môžeme. Spolu to dokážeme!

- Dr. Jane Goodall -

Planéta má horúčku. Naozaj je v stave, akoby „ležala na JIS-ke“. A bojuje všetkými možnými spôsobmi, aby tzv. „ľudský vírus“ porazila. Ja jej z celého srdca držím palce. A urobím, čo je v mojich silách, aby sme odkaz študentom posúvali, ako najviac sa dá. Lebo ako hovorí jedna múdra staršia pani:

PS: Niečo je predsa len isté. Isté je, že bude inak. Myslím si, že bude lepšie. Lebo stále verím, že naša spoločnosť bude mať dosť rozumu, aby konečne pochopila, že sme závislí od prírody. Od živého ekosystému, ktorého sme súčasťou. Kde nemôžeme žiť bez rešpektu k zvieratám či k rastlinám. Skúsme byť menej sebeckí, menej kritickí a skúsme začať odznova.

S úctou

Zdroje, z ktorých som čerpala info, prípadne, ktoré ma zaujali, možno zaujmú aj vás…

WHO | ČLÁNOK: Climate change and health

Webové stránky: www.janegoodall.org

 

Tu môžete podpísať petíciu za zelenú obnovu: PETÍCIA

autor ilustrácie: @veronika_fodorova

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.